Vatandaş ekonomik istikrarı seçti

Türkiye 28 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Seçimi için sandık başına gitti, bir kere daha Erdoğan dedi. 21 yıldır vazifede olan Erdoğan’a halk 5 yıl daha yetki vererek ‘İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün’ dedi. Böylelikle Türkiye Yüzyılı halk tarafından da onaylanmış oldu. Günümüzde global güç talebi yüklü olarak petrolden karşılanıyor. Endüstrileşmiş ulusların can damarı olan petrol, kullanım alanlarıyla çağdaş toplumun temelini oluşturuyor.

Ülkemizde güçte bağımsızlığın zincirini kıracak olan petrol arama ve keşiflerdeki muvaffakiyetler, karada ve denizde tüm süratiyle devam ederken Türkiye, Gabar’dan gelen muştuyla petrol üretim kapasitesini iki katına çıkardı. Gabar’daki petrol alanlarının tam kapasite üretime geçmesiyle birlikte Türkiye, günlük petrol tüketiminin yüzde 20’sini yerli üretimden karşılayacak.

DİPLOMASİNİN ANAHTARI TÜRKİYE’NİN ELİNDE

Türkiye 2023’ün en kıymetli seçimini suhuletle atlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarihte gibisi az görülecek halde, üst üste 15’inci seçiminden de zaferle ayrıldı. Erdoğan’ın 5 yıl daha Türkiye’yi yönetme onayı alması, global alanda yankı buldu. Sonuçlar açıklandıktan çabucak sonra Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Latin Amerika’ya pek çok dünya lideri, Erdoğan’ı tebrik için sıraya girdi, birlikte çalışma teklifi getirdi. Memleketler arası alanda en tecrübeli başkanlar ortasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ayağının tozuyla pek çok kritik gündem unsuru bekliyor. Kriz alanlarında tahlilin adresi olarak görülen Erdoğan, Tahıl Koridoru Anlaşması’nın uzatılması, NATO’nun geleceği ve Kafkaslar’da barışın sağlanması üzere önümüzdeki bir ayda gerçekleşecek kıymetli milletlerarası gelişmelerde tekrar merkezi rol oynayacak.

AVRUPA’NIN SIHHAT ÜSSÜ OLDUK

Türkiye sıhhat turizminde Avrupa’da birinci, dünyada ise altıncı sıraya yükseldi. Termal kaynakları, dört mevsime uygun iklimi, Türk misafirperverliği, geniş uçuş ağı ve ünü kıtaları aşan Türk dizileri sayesinde bölümün 2023 maksadı, 5 milyar dolara çıktı. Sıhhat turizminde en çok hastayı Suriye, Libya ve Irak ülkelerinden alan ve Avrupa’nın sıhhat üssü haline gelen Türkiye’nin yeni amacı ise dünya liderliği.

YAZARLARIN KALEMİNDEN SON GELİŞMELER

Z Raporu’nun müellifleri iktisat ve siyasi gelişmeleri kıymetlendirdi. Semra Karabaş, İbrahim Acar, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal, Prof. Dr. Metin Toprak ve Prof. Dr. Obiyathulla I. Bacha gündemdeki son gelişmeleri yazdı. Mustafa Özel, İz Bırakanlar köşesinde Sultanhamam idare ideolojisini ele alıyor. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu üzere piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir