Süleyman Soylu: 14 Mayıs, 100 yıl sürecek inşallah

İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili adayı Süleyman Soylu, İstanbul’da Rami Stadı’nın açılış merasiminde konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, iktidarları devrinde Mersin Nükleer Santrali’nin birinci etabının açıldığını, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı ve Osmangazi Köprüsü’nün yapıldığını söyleyen Soylu, “Yetmedi, pandemide bütün dünya patinaj yaparken Tayyip Erdoğan Çanakkale Köprüsü’nü de yaptı mı? Yetmedi. İHA’yı da yaptık, SİHA’yı da yaptık. Birebir vakitte Kızılelma’yı da Akıncı’yı da Atak helikopterini de yaptık. Çatlasınlar da patlasınlar. Buraya da TOGG’la geldik” biçiminde konuştu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ABD’nin lisanıyla konuştuğunu” savunan Soylu, “Kılıçdaroğlu çıkmış diyor ki; ‘Şehir hastaneleri israftır’. Bu memlekete milletin lisanıyla konuşan adam lazım, Amerika’nın lisanıyla konuşan adam lazım değil” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU BUNUN HESABINI VERSİN’

HDP’nin Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldığını hatırlatan Soylu, “Peki ne diyorlar? Diyorlar ki ‘100 yıllık Cumhuriyet’i bitireceğiz’. Diğer ne diyorlar? ‘Özerklik istiyoruz’ diyorlar. 6-8 Ekim’i hatırlıyorsunuz değil mi? 17 başka yerde özerklik ilan etmişlerdi. Sonra onların hepsini tarumar ettik, o özerklik yapanları. Bir de o belediyelerin hepsine kayyum atadık” tabirlerini kullandı.

Soylu, Kılıçdaroğlu’na “Ne verdin sen HDP’ye de anlaştın, PKK’ya da anlaştın ki Murat Karayılan, Cemil Bayık sabahtan akşama kadar ‘AK Parti’yi düşüreceksiniz. Tayyip Erdoğan’ı düşüreceksiniz. AKP, MHP, Cumhur İttifakı’nı düşüreceksiniz. Onlara verilen her oy PKK’ya sıkılan bir kurşundur’ diye Kılıçdaroğlu’nun peşine takıldı. Kılıçdaroğlu bunun bir karşılığını versin. Büyükelçilerle oturup hangi pazarlığı yaptın? HDP PKK’yla ilgili hangi pazarlığı yaptın? Bunun hesabını versin” dedi.

‘ONA BİZİM TARAFIMIZDA BEYAZ İHTİLAL DİYORUZ’

“Şimdi kime oy vereceksiniz? 15 Temmuz’da akşam Atatürk Havalimanı’na gelip, orada tankçılarla anlaşıp, onların ortasından sıvışıp konutta saklanıp, ayak ayak üstüne atıp maç seyreder üzere 15 Temmuz darbesini seyreden Kılıçdaroğlu’na mı, yoksa ‘Ölümüne milletin yanındayım’ diyen Tayyip Erdoğan’a mı? Karar milletimizindir, karar sizindir” diyen Soylu, şöyle devam etti:

“Bir 14 Mayıs’ta bu ülke beyaz ihtilalle bir arada… O siyaset cahili olan CHP’lilere buradan söylüyorum: Dün bana laf yetiştiren o CHP’liler var. Biz ona bizim tarafımızda ‘beyaz ihtilal’ diyoruz. Bir halk ihtilali, bir ihtilaldi o. Millet, Adnan Menderes’i seçti, ezan-ı Muhammedi’nin aslıyla bir arada milleti buluşturdu. Bir köylünün oğlu hakim oldu, bir köylünün kızı mühendis ve avukat oldu. Köylerle şehirler birleşti. Türkiye’de barajlar, yollar yapıldı. Olmayan kalmadı Türkiye’de. Fakat o ne kadar sürdü? 1950’den 27 Mayıs 1960’a kadar 10 yıl sürdü. Bizim zamanımız ne kadar sürecek biliyor musunuz? Türkiye Yüzyılı başlıyor, Türkiye Yüzyılı. 14 Mayıs, 100 yıl sürecek inşallah.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir