Paris’teki saldırı ile ilgili savcılıktan açıklama: Nefret ediyormuş

Fransız basının Paris Savcılık Ofisinin açıklamasına dayandırdığı habere nazaran, 69 yaşındaki Fransız saldırgan gözaltı sırasında “yabancılara karşı patolojik bir nefreti olduğunu” itiraf etti.

Gözaltı kararı dün kaldırılan ve sıhhat sebebi münasebet gösterilerek psikiyatri kliniğine sevk edilen saldırgan, kendini “depresif ve intihara yatkın” biri olarak tanımladı ve 2016’da konutunda yaşadığı hırsızlık sonrası “göçmenleri ve yabancıları öldürme arzusunda” olduğunu belirtti.

Saldırgan gözaltında ayrıyeten atak günü yabancıları öldürmek için çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı Paris’in banliyösü Saint-Denis’ye gittiğini, burada az kişi olması ve kıyafetinin silahının şarjörünün doldurmasına imkan vermemesi nedeniyle planladığı hücumdan vazgeçtiğini söyledi.

Daha sonra Paris’in 10. Bölgesine yürüyerek gittiğini, orada bir kültür merkezi bulunduğunu bildiğini belirten saldırgan, tüm göçmenlere kızgın olduğunu söz etti.

Fransız saldırgan, tek pişmanlığının intihar edememek olduğunu lisana getirerek şayet bir gün intihar ederse “düşmanlarını” da öldürmeyi düşündüğünü, düşmandan kastının ise “Avrupalı olmayan tüm yabancılar” olduğunu söyledi.

KILIÇLA SALDIRMIŞ

Paris’in 10. Bölgesindeki Enghien Caddesi’nde bir Fransız vatandaşının 23 Aralık’ta etraftakilere silahla ateş açtığı taarruzda 3 kişi ölmüş, biri ağır 3 kişi yaralanmıştı.

Fransız basınında ismi “William M.” olarak geçen 69 yaşındaki saldırgan olay yerinde gözaltına alınmıştı. Saldırganın Fransa’nın resmi demir yolu şirketi SNCF’ten emekli olduğu belirtilmişti.

Saldırganın 2016 ve 2021’de 2 kere cinayete teşebbüs ettiğinin polis kayıtlarına geçtiği, Aralık 2021’de elinde kılıçla Paris’te bir göçmen merkezine saldırdığı ve 2 kişiyi yaraladığı, bu nedenle mahpusa atıldığı ve buradan bu ay çıktığı açıklanmıştı. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir