“Öğrenmenin yaşı yoktur” diyerek 77’sinde rölyef yapmaya başladı

Amasya‘nın Merzifon ilçesinde yaşayan 77 yaşındaki Bahar Bolat, “Öğrenmenin yaşı yoktur” diyerek başladığı kursta öğrendiği rölyef tekniğiyle üç boyutlu tablolar yapıyor.

Yaklaşık 20 yıl evvel eşini kaybeden ve yalnız yaşayan, 4 çocuk, 6 torun sahibi Bolat, hem boş vakitlerini pahalandırmak hem de sanat öğrenmek için Kasım 2022’de Merzifon Halk Eğitim Merkezi (HEM) tarafından açılan rölyef kursuna katıldı.

Çevresindekilerin, “77 yaşından sonra kursa gidip ne yapacaksın” kelamlarına aldırış etmeyen Bolat, kursta rölyef sanatının inceliklerini öğreniyor.

Bahar Bolat, AA muhabirine, ilerleyen yaşına karşın katıldığı kurs sayesinde el marifetini geliştirdiğini söyledi.

Hayatı boyunca daima mesken işleriyle uğraştığını, boş durmayı sevmediğini belirten Bolat, daima yeni şeyler öğrenmek istediğini lisana getirdi.

“Öğrenmek o kadar hoş bir şey ki anlatamam”

Yaşın bir sayıdan ibaret olduğunu anlatan Bolat, “Öğrenmenin yaşı muhakkak yok. Beşerler 80 yaşında, 90 yaşında da olsa bir şey öğrenmeye çalışsın. 4 çocuğum var, 77 yaşındayım lakin ben öğrenmeyi seviyorum.” dedi.

Bolat, katıldığı kurs sayesinde kendisini daha uygun hissettiğini vurgulayarak, “Evde sıkıldığım için, toplumsallaşmak için kursa katıldım. Tek başıma yaşıyorum. Öğrenmek o kadar hoş bir şey ki anlatamam. Meskende işleri yapıyorsun, yemek yapıyorsun, oturuyorsun. Bu, bedelli bir iş oluyor. Çocuklarıma hatıra olarak kalacak. Herkes bu kurslara katılıp yeni şeyler öğrenmeli.” sözlerini kullandı.

Merzifon HEM Müdürü Zeynel Sözen de insanların hayatına dokunmanın tanım edilemez bir his olduğuna işaret ederek, “Halk eğitimi merkezlerinin ne kadar hoş işler yaptığını bir defa daha görmüş olduk. Kursiyerlerimizin işlerini gördüğümüzde biz de yaptığımız işten haz alıyoruz. Eğitimini yarım bırakmış ya da hiç başlayamamış vatandaşlarımıza her alanda kurslar açıyoruz. Öğrenme azminden ötürü Bahar teyzemizi kutluyorum.” diye konuştu.

Usta öğretici Yasemin İncekul ise Bolat’ın öğrenme azmiyle örnek olduğuna dikkati çekerek, kurslara 7’den 70’e her yaştan bireyin katılabileceğini kaydetti.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir