Konyalı iş insanı gök taşından kolye yaptırdı

Konya’da hobi olarak gök taşlarıyla ilgilenen Adem Aktaş, Rus arkadaşının ikram ettiği gök taşından yaptırdığı kolye ile takı bölümüne çeşit kazandırmayı hedefliyor.

Aktaş, AA muhabirine, 7 yıl evvel gördüğü gök taşı modülüyle merakının hobiye dönüştüğünü söyledi.

Zamanla uzmanlaştığı göktaşı konusunda kendisinin de tabiatta aramalara katıldığını aktaran Aktaş, vatandaşların bulduğu taşların tesciline katkı verdiğini lisana getirdi.

Aktaş, Rusya’ya düşen “Seymchan” ismiyle literatüre işlenen gök taşından Rus arkadaşının bir modül ikram ettiğini anlattı.

Türkiye’ye düşen gök taşlarının bulunması ve iktisada kazandırılmasına yönelik farklı fikirler aradığını anlatan Aktaş, “Gök taşından kuyumcuda kalp figürlü takı yaptırdım. Kolyenin gümüş zinciri var. Toplumsal medyada da paylaştım. Avrupa’da ve Rusya’da bunun örnekleri çok lakin ülkemizde tek. Bunun muadilleri 500 dolara satılıyor lakin bunun kıymeti ülkemizde birinci sefer yapılmış olması. Kolyemdeki taş, Rusya’ya düşen demir küme meteorit modülü.” diye konuştu.

TESCİLİNE KATKI VERİYOR

Aktaş, sıradan gök taşında dairesel halkalar olduğunu, demir ve nikel içerdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Birçoğu mıknatıs çeker, manyetik özelliğe sahiptir. Her manyetik özelliği olan gök taşı değildir. Bunları inceleriz, kolay testlerini yaparız. Beşerler bunları yaparak buldukları taşın gök taşı olup olmadığını anlayabilirler. Daha sonra üniversitede uzman takım tarafından tahlili yapılır. Sınıflandırmasından sonra bilimsel yayımı yapıldıktan sonra ABD’deki Ay ve Gezegen Enstitüsünde Memleketler arası Meteorit Data Bülteni’ne işlenerek tescilleniyor. Dünyaya düşen gök taşlarının kaydedildiği dijital kütük. Bu sürecin içinde yer alarak takibini yapıyorum.”

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ GÖK TAŞI 

Van Gölü kıyısında bulunan 81 kilo 400 gram yükündeki gök taşının tescil sürecine katkı sunduğunu aktaran Aktaş, “Dokuzağaç” ismiyle Milletlerarası Meteorit Bilgi Bülteni’ne işlenen taşın Türkiye’nin en büyük üçüncü gök taşı olduğunu lisana getirdi.
Aktaş, gök taşı tutkusunun hoş bir hobi olduğunu, insanların bunları bulması için toplumsal medya hesabından yayın yaptığını vurgulayarak, “Boş vakitlerimde yere çıkıyorum hem spor yapıyorum hem de gök taşı arıyorum. Bulduğunuz bir taş size konut kazandırabilir. Gök taşının ekonomik getirisi, sınıfına nazaran fiyatı var. Demir küme gök taşları ortalama gramı 1 dolara satılıyor. Çöllerde ve dağlarda her yerde olabiliyor.” diye konuştu.
AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir