CHP’nin SGK’daki yolsuzlukların önüne geçilmesi için verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’nin Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndaki yolsuzlukların önüne geçilmesi ve gelir-gider adaletsizliğinin nedenlerinin TBMM tarafından araştırılması önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “SGK Başkanı’nın ve 21 üst seviye bürokratın soruşturmanın içerisinde olduğu söylenildi. Bu soruşturma belgesine, araştırma önergesine ‘evet’ demezseniz, bu hırsızlıkta, bu yolsuzlukta sizlerin de hissesi olacaktır diyorum” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün; CHP’nin, SGK’daki yolsuzların önüne geçilmesi ve gelir-gider adaletsizliğinin nedenleri için daha evvel verdiği Meclis Araştırma Önergesi’nin gündeme alınması önerisi görüşüldü.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Genel Kurul’da şunları söyledi:

“Bu sistemde istikrar ve kontrol diye bir şey kalmamış durumda”

“Bu iktidar, iktidara geldiği periyotta ‘3Y’ ile uğraşını daima lisana getirdi. Bugün ise bu ‘3Y’ diye bahsedilen yoksulluk halka tam manasıyla mukadderat olmuş durumda. Yasaklara baktığımızda, muhalefeti yasaklarla esir etmiş durumda. Fakat yoksulluk da iktidara kalmış, iktidar da yolsuzluğu zimmetine almış durumda. Bunun münasebetlerini şöyle tabir edelim. Bir sefer, bu sistemde istikrar ve kontrol diye bir şey kalmamış durumda. İktidar yanlılarına, iktidar yanlılığı olanlara yani bakanına, yürütmeye, yürütmenin başındaki cumhurbaşkanına yalnızca sorumluluğu sandıkta… Fakat bakanlarına yetki vermiş lakin sorumluluk vermemiştir.”

“SGK’da bir buçuk yıldır bir yolsuzluk var”

SGK’da usulsüzlükler olduğunu tabir eden Bulut, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun öteki kurumlardan farklı bir tarafı var, o da işçilerin alın terinden kestikleri primlerle bütçesini oluşturması. Bu bütçeye madenciler, iş kazalarında, iş cinayetlerinde en çok cinayete uğrayan kesim olan madenciler, tersane emekçileri, son devirde çokça insanın çalıştığı, mesai kavramının olmadığı davet merkezi çalışanları, bunların alın teriyle biriktirilen ve onun bütçesiyle oluşturulan SGK’da bir buçuk yıldır bir yolsuzluk var. Geçen yıl eylül ayında bir gazete haberiyle bu yolsuzluk çıktı; o yolsuzluk belgesinde, gazete haberinde Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nın ve 21 üst seviye bürokratın bu soruşturmanın içerisinde olduğu söylenildi” diye konuştu.

“Böylesi bir yolsuzluk soruşturmasında bu Meclis’in vazife alması lazım”

Bulut, “Bizim sorguladığımız bu yolsuzluk evrakındaki parada sizin de emeğiniz var, sizin de katkınız var zira çalışanların verdiği primler kadar buradaki milletvekillerinin de burada prim ödemişliği var. O yüzden de kendi denetleme yetkisini yandaş gazetecilere devreden, soru önergelerine karşılık vermeyen; böylesi bir yolsuzluk soruşturmasında bu Meclis’in vazife alması lazım. Şayet şayet, bu soruşturma belgesine; sizler araştırma önergesine ‘evet’ demezseniz, bu hırsızlıkta, bu yolsuzlukta sizlerin de hissesi olacaktır diyorum” dedi ve tüm vekillere davet yaptı.

İyi Partili Cinisli: SGK’nin 2021 yılı faaliyet sonucu eksi 45 milyar 303 milyon lira olarak gerçekleşmiş 

İyi Parti Kümesi ismine konuşma yapan Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, “SGK’nin 2021 yılı faaliyet sonucu eksi 45 milyar 303 milyon lira olarak gerçekleşmiş. 2021 yılı sonu prestijiyle gelir sarfiyat farkından kaynaklanan finansman açığını kapatmak üzere 17 milyar 108 milyon lira fiyatında ek bir hazine yardımı daha yapılmış. SGK’nin 2021 yılı bütçe gelirleri içerisinde bulunan 69 milyar 563 milyon liralık hazine yardımı üzerine bu fiyat eklenince hazineden yardım ismi altında alınan toplam meblağ 86 milyar 671 milyon liraya çıkıyor. Gelir sarfiyat istikrarı ortasındaki açığın kapanması için hazine yıllardır SGK’yi fonluyor” eleştirisini yaptı.

HDP’li Kemalbay: Bakan Bilgin, SGK’yi çalıp çırparak ziyana uğratan, yolsuzluk yapan şahıslar ve firmalar olduğunu açıkça kabul etmiştir 

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay da CHP’nin önergesi üzerine; “Bakan Vedat Bilgin, (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı) bütçe görüşmelerinde SGK yolsuzluğuna ait SGK’yi çalıp çırparak ziyana uğratan, yolsuzluk yapan şahıslar ve firmalar olduğunu açıkça kabul etmiştir lakin şaibeler ve cezasızlık siyaseti hâlâ devam ediyor. Birtakım ilaç ve tıbbi aygıt ödemelerinde SGK’nin 1 milyar TL’ye yakın ziyana uğratıldığı görülüyor. Bu bireyler kimlerdir? Gerilerinde hangi siyasi dayanakla bu hırsızlığı yapabilmektedir, bütün açıklığıyla ortaya koyulması lazım. Usulsüzlük, yolsuzluk, hırsızlık yapan, işçilerin parasını çalan firmaların hangileri olduğu derhâl açıklanmalıdır. Yolsuzluk, usulsüzlük yapan firmalara dair basında Süleyman Soylu kontağı ortaya çıkmış, Vedat Alım bu türlü bir irtibatın olmadığını geçen bütçe tartışmalarında bize söylemiştir fakat şeffaf, bağımsız, tarafsız bir yargı süreciyle lakin biz bunu, açıkça hakikatin ne olduğunu öğrenebiliriz” diye konuştu.

AKP’li Durmuşoğlu: Her bir vatandaşımız SGK çatısı altında tüm imkânlardan eşit ve en üst düzeyde yararlanmaktadır 

CHP Grubu’nun önergesi üzerine son kelamı AKP Kümesi ismine Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu aldı. Durmuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla yürüttüğümüz hizmet ve eser siyasetimizin en değerli halkalarından biri olan toplumsal güvenlik sisteminde yapmış olduğumuz ihtilal niteliğindeki ıslahatlar sayesinde artık her bir vatandaşımız; personel, memur, esnaf ayrımı yapılmaksızın SGK çatısı altında tüm imkânlardan eşit ve en üst seviyede yararlanmaktadır. AK Parti hükûmetleri devrinde gerçekleştirilen değişim sayesinde mali açıdan daha güçlü hâle gelen toplumsal güvenlik sistemimizin bütçe üzerindeki yükü azalmış, vatandaşlarımızın taleplerinde direkt ve en süratli verecek bir bağlantı ağı kurulmuştur” dedi.

CHP’nin SGK’daki yolsuzlukların önüne geçilmesi için verdiği Meclis Araştırması önergesi AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir