CHP’de değişim: Çeviköz out Tan in

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Ünal Çeviköz’n yerine Namık Tan geldi.

NAMIK TAN KİMDİR

Aslen Hatay’lı olan Namık Tan, 1956 yılında Mardin’de doğdu. Bürokrat olan babası Mehmet Rami Tan, Namık Kemal’e olan hayranlığı nedeniyle oğluna Namık ismini verdi.

Tan, ilköğrenimine Hatay’da başlayıp, 4. sınıftan itibaren Ankara’da devam etti. Galatasaray Lisesi ‘ni kazanmasına karşın, ailesinden ayrılmamak için Ankara’da kaldı ve TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ‘ne girerek, 1978 yılında lisans eğitimini tamamladı.

Üniversiteden sonra bir sene Ticaret Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Akabinde askere gitti ve uzun devir askerlik misyonunu asteğmen olarak tamamladı.

Askerlik hizmeti devam ederken, Dışişleri Bakanlığı’nın açtığı imtihanları kazanarak, 1982 Temmuz’unda bakanlığın Denizcilik Sıkıntıları Dairesi’nde birinci vazifesine başladı.

Sırasıyla Moskova ve Abu Dabi elçiliklerinde kâtip olarak çalıştı. 1989’da İşçi Dairesi’nde başkâtip olarak vazife yapan Tan, 1990’da Cumhurbaşkanlığı’nda misyonlu bakanlık memuru olarak başkâtip ve özel kalem müdür yardımcılığı vazifesinde bulundu.

1991-1995 yılları ortasında Washington Büyükelçiliği’nde evvel başkâtiplik 1997-2001 yılları ortasında ise müsteşar olarak vazife yaptı. 1996-1997 yılları ortasında Dışişleri Bakanları Emre Gönensay, Tansu Çiller ve İsmet Cem’in özel kalem müdürü oldu.

2001’de Dışişleri Bakanlığı’nın Amerika Genel Müdür Yardımcılığı’nda daire başkanı olan Namık Tan, 2002’de Enformasyon Dairesi Başkanlığı’nda daire başkanı olarak görev aldı. Abdullah Gül’ün Dışişleri bakanlığı döneminde ise bakanlık sözcülüğü ve elçi sıfatıyla Enformasyon Dairesi Başkanlığı vazifelerinde bulundu.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir