Adnan Bulut: Türkiye hiçbir döneminde böyle bir zorbalık yaşamamıştır; kendilerinden olmayan gazetecilerin ya işsiz ya hapiste kalmasını tercih ediyorlar!

KRT TV Genel Müdürü Adnan Bulut, Maltepe Belediyesi’nin ‘Yeni Medya Sistemi ve Medyanın Rolü’ Forumu’nda; “Türkiye hiçbir periyodunda bu türlü bir kindar devir, bu türlü bir zorbalık yaşamamıştır. Öbür yayın organlarının yayın yapmasını engellemeye çalışıyorlar. Kendilerinden olmayan gazetecilerin ya işsiz ya mahpusta kalmasını tercih ediyorlar” dedi. Halk TV Haber Yayın Yönetmeni Bengü Şap Babaeker de ana akım medyanın tüm fonksiyonunu kaybettiğini belirterek, alternatif medyanın güçlendiğini söyledi. TELE1 Ankara Temsilcisi Zeynel Lüle ise “Patrondan çok gazeteci bakışı olarak haberleri yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Maltepe Belediyesi’nin “Yeni Dünya Tertibi ve Medyanın Rolü” forumu, bugün Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlendi. KRT TV Genel Müdürü Adnan Bulut, Halk TV Haber Yayın Yönetmeni Bengü Şap Babaeker ve TELE1 Ankara Temsilcisi Zeynel Lüle; gazeteci Necdet Saraç’ın moderatörlüğünde “Alternatif Medyanın Rolü” başlıklı oturumda konuştu.

Adnan Bulut: O sığ karanlık dağılıyor, ışık göründü

KRT’nin kuruluş sürecini anlatan Adnan Bulut, kanalın, Türkiye’nin en çok izlenilen kanallardan birisi hâline geldiğini söyledi. “Bir küme idealist insan, orada yayıncılık yapmaya çalışıyoruz lakin elektrik faturamızı ödemekte zorlanıyoruz” diyen Bulut, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Uydu kirasını ödemekte zorlanıyoruz. Digitürk’ten yayın yapmamız gerekiyor, bunu ödemekte zorlanıyoruz. Kanaltürk periyodunda bize reklam veren bir holding sahibi, özel bir sohbette demişti ki, ‘Adnan Bey, ben artık size reklam veremeyeceğim’. ‘Niye, yaşamak için desteğinize gereksinimimiz var’ dedim. ‘Geçenlerde bir restorana gittim. Elimi yıkamak için tuvalete gittiğimde yanıma, ekranlardan tanıdığım AKP’li yanaştı; ‘Sen bu Kanaltürk’e reklam vermeyi sürdürecek misin’ dedi. Beni, şirketimi batırmakla tehdit etti. ‘Artık size reklam vermem mümkün değil. Artık başınızın dermanına bakın’ dedi. Reklam veren holding, şirket yöneticilerine ‘Reklam vermeyin, yoksa vergi müfettişlerini gönderirim ve milyonlarca cezayı müellifim, seni de batırırım’ diye. Türk basınının geldiği durum, son AKP devrindeki çalıştığım kurumlar ve kendim üzerinden anlatmaya çalıştığım şey, Türk basının geldiği nokta budur. O sığ karanlık dağılıyor, ışık göründü. Son 20 yılda hiç hissetmediğim kadar yeterli hissediyorum kendimi. En azından umuda gerçek yürüyüş başladı. Bunda Altılı Masa’nın etrafa yaydığı umut dalgası da hepimize aslında, Türkiye’nin uygunlaşması, olağanlaşması manasında bir umut, hırs, çalışma isteği veriyor.

“Her şey çok daha hoş olacak”

55 yaşına geldim. Şu seçimden sonra umarım Türkiye, Türk basını olağanlaşır. Ben de artık balık tutmaya gideyim, zira 20 yıldır dayak yiyorum. Çok yoruldum. Yaşadığım zulmü ben bilirim. Bizi açlıkla imtihan ettiler. Bunlar zorba, bunlar kindarlar zira. Türkiye hiçbir periyodunda bu türlü bir kindar devir, bu türlü bir zorbalık yaşamamıştır. Diğerlerine ömür hakkı tanımıyorlar. Diğer yayın organlarının yayın yapmasını engellemeye çalışıyorlar. Kendileri üzere düşünmeyen, kendilerinden olmayan gazetecilerin ya işsiz ya mahpusta kalmasını tercih ediyorlar. Tüm bu tecrübeleri yaşamış bir insan olarak söylüyorum ki, bu karanlık dağılıyor. Bizim umuda seyahatimiz sürüyor ve dünden aldığım güçle her şey çok daha hoş olacak, diyorum.”

Bengü Şap Babaeker: Toplum, ana akım medyada haber bulamıyor

Halk TV Haber Yayın Yönetmeni Bengü Şap Babaeker de medyanın yüzde 90’ının iktidarın denetiminde olduğunu belirtti. Babaeker, şunları söyledi:

“Böyle olunca toplum, haber alma hakkını kullanmak için öbür mecralar aramak zorunda kalıyor. Zira ana akım medyada haber bulamıyor, haber alma hakkını kullanamıyor. Tam da ana akım medya tüm fonksiyonunu, medya olma gücünü, halkın haber alma hakkını kullanabileceği özelliğini yitirince Türkiye’de alternatif medya güçlendi. Şu anda Halk TV, TELE1, KRT diyebileceğimiz 3 televizyon şu anda toplumun, haber alma hakkını kullanmak istediğinde başvurduğu birinci televizyon kanalları. 15 gündür biz Türkiye’de evvel Hiranur Vakfı’nı tartıştık. 6 yaşında bir çocuğu, babası, kendisine veliaht diye gözüne kestirdiği 29 yaşındaki müridine vermiş. Babanın onayıyla, isteğiyle bir çocuk, senelerce istismara uğramış. Bunu bütün tarikat bilmiş, herkes görmüş ve susmuş. Çocuk, büyüyüp bayana dönüştüğünde, ne yaşadığını fark ettiğinde adalete sığınmış, 2012’de o belge, tarikatın yargıdaki kolları sayesinde örtbas edilmiş. 2020’de tekrar bu evrak açılmış ve ortadan 2 yıl geçtikten sonra sesini lakin alternatif medyadan duyurabilen, gazeteciliğin yüz akı Timur Soykan bu belgeye ulaşmış ve BirGün gazetesindeki köşesinde yazmış. Timur Soykan bu haberi, Hürriyet’te çalışıyor olsaydı, Sabah gazetesinde çalışıyor olsaydı, yazamazdı. Bu haberi BirGün’de yazdı. Timur Soykan, Halk TV programcısı. O fotoğrafları Halk TV’de yayınladı. Bu skandal, bu rezalet bu türlü açığa çıktıktan sonra tüm televizyonlar, gazeteler bunun gerisinde gelince gördünüz. Dün Kadir İstekli de tutuklandı, 6 yaşından beri kızını istismara maruz bırakma isteği gösteren o tarikat lideri de tutuklandı.”

Zeynel Lüle: İşverenden çok gazeteci bakışı olarak haberleri yapmaya çalışıyoruz

TELE1 Ankara Temsilcisi Zeynel Lüle, kurumunda çalışmaktan çok mutlu olduğunu lisana getirdi. Rahatlıkla kendini tabir edebildiğini de vurgulayan Lüle, şöyle konuştu:

“Bir gazeteci işverene sahip olmamız açısından da gazeteci gözüyle her şeye bakıyor olabilmemiz bizim için çok kıymetli bir avantaj. Bir biçimde arkadaşça, gazeteci arkadaşlar bir kanal yürütüyoruz üzere bir durum var. Bu da bizi biraz daha rahatlatan bir durum. Haberlere bakışımız da alışılmış ki, işverenden çok gazeteci bakışı olarak haberleri yapmaya çalışıyoruz. 3 kanal zati iktidar açısında çok önemli sorun yaşadığımız Halk TV, TELE1 ve KRT. Basın İlan Kurumu da yazılı basına karşı Demokles’in kılıcını gösteriyor Üniversal, BirGün, Cumhuriyet gazetesi; onlardan en çok çeken yazılı basınlar. Sonuçta böylesine imkânlarla bir halde bu sistemi, bu durumu devam ettirmeye çalışıyoruz fakat elimizi taşın altına koyduk. 6 aylık da bir süremiz var diye düşünüyoruz.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir